CZFree.net


Síť CZFree.net vznikla na začátku roku 2002. Založil jí Deu, když se vrátil ze stáže v USA. Jedná se o neziskovou Broadband telekomunikační bezdrátovou síť, která je rozšířena ve všech velkých městech České republiky. Mezi tato velká města patří například Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, České Budějovice, Jihlava, Olomouc, Kladno atd.. Síť je hlavně o svobodě a je pro lidi, kteří mají dost Telekomu a chtějí spolu komunikovat (nejlépe zadarmo). Uživatel sítě si vše platí sám. Většinou svému AP musí zaplatit jednorázový příspěvek a pak částečně dotovat seškvařený, zničený a zastaralý Hardware. Další poplatky si hradí za připojení do internetu. V dnešní době má síť přes 20 000 uživatelů a je v ní prohospodařeno přes 3 000 000 Kč (orientační data k roku 2008).

CZFree.Net je momentálně největší komunitní bezdrátovou sítí na světě. Celá síť je postavena převážně na technologii Wifi a 5 GHz. V Praze a dalších větších městech máte možnost vidět také 10 GHz, 13 GHz, 24 GHz, 64 GHz, optické a ethernetové spoje. Úplně nejlepší je to, že si můžu stáhnout nějaká data třeba až z Ostravy ;-). V naší síti (jako celku) podnikají provideři, kteří naoplátku zdokonalují svojí topologii v síti. Velkým přínosem, nejen pro síť CZFree.net, ale i pro celosvětové lokální sítě, se stala optická pojítka. Na vývoji se podílejí 3 členové naší sítě: Clock, Lada a -=RYS=-. Clock společně s Ladou nejdříve vymyslel optické pojítko RONJA. Ronja má datový přenos 10 Mbit a dosah má 1.3 km. Je naistalovaná skoro ve 100 lokalitách po celém světě. O další přínos se postaral Lada - vymyslel CRUSADER. Je to dokonalejší optické pojítko. Zvládá už 10/100 Mbit a dosah má až 1 km. Všechno záleží na velikosti čočky a výkonu Diody/Laseru. Není to levná záležitost. Takový spoj v síti může přijít i na 20 000 Kč (pro srovnání: Wifi spoj se stejnou kapacitou vyjde na 5 000 Kč). Výhodou je ale malé rušení, což může být ve městě velká výhoda, a také takřka nemožnost odposlechu komunikace třetí stranou. Jestli nechcete investovat tisíce za novou wifi anténu, tak si ji můžete zhotovit sami. Tady je link na stránku Petra Simandla, kde má výrobu antén pěkně vysvětlenou. Není nad originální anténu, ale někdy ušetříte i 1 500 Kč.

Posledních pár let vznikají po celé republice občanská sdružení, nebo i firmy, postavené na myšlence původního CZFree - to jest komunitní síť a vzájemná výpomoc při rozvoji sítě. Ikdyž jsou vesměs občanská sdružení neziskovými organizacemi, tak je potřeba sehnat prostředky na udržování a výstavbu infrastruktury. Z tohoto důvodu jsou do OS běžně přihlášeny komerční subjekty nebo BFU, bez kterých by sdružení nedokázala být na takové technické úrovni, na jaké dnes jsou. Bohužel se tím postupně vytrácí dobrovolnicví a obětování volného času ostatních pro dobrou věc - větší síti se věnuje stále stejný počet správců a některé banality trvá odstranit delší dobu.

Větší sítě momentálně zaštiťuje sdružení NFX (Neutral czFree eXchange), které provozuje i jeden z hlavních českých internetových uzlů. Prapůvod myšlenky byl v propojení všech sítí centrálně a nezávisle a v tom, aby se mohla nakoupit konektivita ve větším množství a za lepších podmínek. V dnešní době plní spíše funkci subjektu, který vystupuje za celou síť.

Pokud se mě chcete na něco zeptat, tak mi můžete poslat [E-mail] nebo mě pošlete [PM zprávu] z CZFree veřejného fóra (nick JKLIR).


Vstup do mapy sítě CZFree


JKLIR as. Unreal][


termíny, pojmy:

Termínů a pojmů je celá řada. Některé jsou technické, některé už spadají spíše do slangu. Hezký přehled těch technických výrazů naleznete například v CZFree slovníku pojmů.


AP..............Access Point - bod, na který lze připojit
HWAP............HardWare AP - krabička nahrazující další PC
Router..........Počítač, který obstarává síťovou komunikaci
Wifi............Wireless Fidelly - bezdrátová technologie
Packet..........Balíček dat sloužící k síťové komunikaci
OSPF............Dynamické routování paketů
Ping............Příkaz zjišťující odezvu protistrany
Routa...........Cesta přes které putují packety
VoIP............Voice Over IP - telefonování v síti
Cloud...........Oblast lidí se stejným IP rozsahem
pigtail.........Kablík pro spojení přes SMA konektor
pendrek.........Malá anténka (v balení s HWAP)
ovečka..........Klient
žákoš...........Klient
klájoš..........Klient
Quad............Jeden z typů antén na Wifi
Trell...........Jeden z typů antén na Wifi
Síto............Jeden z typů antén na Wifi
Směrovka........Jeden z typů antén na Wifi
Sektorovka......Jeden z typů antén na Wifi
Plechovka.......Anténa na Wifi udělaná z plechovky



Šíření upravených i neupravených materiálů bez písemného souhlasu autora je zakázáno!
© Jirka Klír as. Unreal][. Copyright 2003 - 2024 | www.jklir.net